Přirozené světlo
05.04.2021 09:39
Světlo ve fotografii: Přirozenému světlu musíte přizpůsobit expozici i scénu
PŘIROZENÉ SVĚTLO
Přirozené světlo je takové, které se na scéně nachází bez fotografova přičinění. Obecně se za přirozené světlo považuje světlo slunce. Za dne přímý sluneční svit, v noci světlo slunce odražené od měsíce. Kromě toho je přirozeným světlem i světlo hvězd.
Šířeji se dají za přirozené světlo považovat i umělé zdroje světla, které nemůžete přímo ovlivnit – pouliční osvětlení, osvětlení historických budov a památek. Pokud se takové světlo na scéně nachází a vy nemáte možnost ho vypnout, budete s ním muset pracovat jako s přirozeným světlem, přestože se jedná o umělý zdroj světla.
VLASTNOSTI PŘIROZENÉHO SVĚTLA
V minulém článku jste se dozvěděli o čtyřech základních vlastnostech, které u světla rozlišujeme – intenzitu, kvalitu, barvu a směr.
Ačkoli je Slunce oproti Zemi obrovské, je od ní tak vzdálené, že funguje jako velmi malý zdroj světla. Vlastnosti slunečního světla platí při fotografování v otevřené krajině a i při fotografování v interiérech, pokud nejsou vlivem konfigurace interiéru už modifikovány.
Hlavní pomůcka, která vám pomůže upravit vlastnosti světla, je odrazná deska. Běžně se prodává v kombinaci zlaté, stříbrné a bílé odrazné plochy, černé plochy pro zastínění a difuzní plochy pro změkčení světla.
KVALITA SLUNEČNÍHO SVĚTLA – OSTRÉ NEBO ROZPTÝLENÉ?
Vzhledem ke svému charakteru – malý světelný zdroj – produkuje přímé slunce velmi ostré tvrdé světlo. To je vhodné pro fotografování architektury nebo výrazných fashion portrétů, ale vůbec se nehodí pro ostatní fotografické žánry.
Výjimkou bývají zatažené dny, kdy je slunce skryto za oblačností. Oblačnost světlo rozptyluje a díky tomu můžete fotografovat i portréty a obdobné žánry.