Pátá hodina Polarizační filtr

19.03.2015 10:00

Používejte polarizační filtr

Jestliže často fotíte krajiny, je polarizační filtr jedním z důležitých doplňků, jehož efekt se na fotografiích okamžitě projeví. Následující řádky vám objasní, na jakém principu funguje a co od něj můžete očekávat. Hodí se totiž nejen na fotografování krajin. 

Možná jste už zaslechli, že „polarizák“ (jak se polarizačnímu filtru říká) jakousi magií způsobí zvýšení sytosti barev, jako je vidět na ukázce níže.

Stejná scéna vyfocená objektivem bez filtru (vlevo) a s nasazeným polarizačním filtrem (vpravo). Canon EOS 5D Mark III, Canon EF 70–200 mm F2,8 IS II USM, 1/320 s (vlevo) a 1/80 s (vpravo), F5,6, ISO 400, ohnisko 70 mm.

Stejná scéna vyfocená objektivem bez filtru (vlevo) a s nasazeným polarizačním filtrem (vpravo). Canon EOS 5D Mark III, Canon EF 70–200 mm F2,8 IS II USM, 1/320 s (vlevo) a 1/80 s (vpravo), F5,6, ISO 400, ohnisko 70 mm.

Jeho použití ale není tak jednoduché, proto je dobré znát celý princip. Na konci článku budete mít jasnější představu o tom, co se vlastně děje, když máte filtr nasazený, a co od filtru můžete čekat.

Fotíme makro s mezikroužky

Zajímáte se o makro fotografii, ale nemáte specializovaný makro objektiv? Nevadí. V dnešním článku vám ukážeme, jak s velmi malou investicí fotit plnohodnotné kvalitní makro fotografie. A to s pomocí takzvaných mezikroužků. Také pro vás máme mnoho praktických tipů, které vám ušetří hromadu času i nervů. Takže, jak že se dá fotit úžasné makro s mezikroužky? Čtěte dále.

Digitální zrcadlovky a fotoaparáty s výměnnými objektivy zpravidla neumožňují fotit malé detaily. Ne, že by to neuměly samotné fotoaparáty, je to spíše vlastnost výměnných objektivů. Ty prostě často neumožňují zaostřit na dostatečně krátkou vzdálenost, aby se s nimi daly vyfotit nějaké malé detaily. I proto se vyrábí a prodávají takzvané makro objektivy, které umožňují fotit i ty nejmenší detaily. Jenže takové objektivy nebývají zrovna levné, většinou stojí kolem deseti tisíc korun a víc. Je tu ale jiné řešení, mnohem levnější. Takzvané mezikroužky.

 

 
 
20.2.2000 - Josef Hrubý - Přístroje, materiály, procesy
Jako poslední z nejběžnějších pomůcek pro makrofotografii nám zbývá představit předsádkové čočky. Přestože se jedná o velmi známé pomůcky pro makrofotografii, je k nim přistupováno velmi rozpačitě nejen ze strany fotografů, ale i autorů některých článků v odborné literatuře. Nejčastěji je v literatuře označována jako nejlevnější pomůcka pro makrofotografii. I k tomuto tvrzení bych ale přistupoval velmi opatrně...
Co to je?
 
Předsádková čočka je vlastně spojná čočka, která se šroubuje na na přední stranu objektivu do filtrového závitu. Její velikost (optická mohutnost) se nejčastěji udává v dioptriích. Má za úkol zkrátit předmětovou vzdálenost a tím umožnit snímání ve větším měřítku, než umožňoval původní, samostatně použitý objektiv. Jako u většiny pomůcek pro makrofotografii už tento objektiv nelze zaostřit na nekonečno. Předsádkové čočky se vyrábějí v různém provedení, některé i složené z více (nejčastěji dvou) čoček a někdy i opatřených antireflexní úpravou. Mimo výrobců fotografických objektivů (Canon, Minolta, Nikon, Pentax, Sigma...), kteří nejčastěji přímo doporučují používat určitou předsádkovou čočku se svým konkrétním objektivem (nebo objektivy) je dodávají i další výrobci (Hoya, B+W, Rowi, Hama...).
 

Úkolem tohoto filtru je omezit průnik ultrafialového záření do objektivu. Jeho použití lze doporučit při focení na prudkém světle, u moře nebo na horách – tam by se totiž mohlo stát, že fotografie bude bez filtru neostrá, jakoby zahalená mlžným modrým oparem. 


UV filtr je vlastně čiré sklíčko

Často se také doporučuje používat UV filtr vždy jako ochranu fotoaparátu obecně. Našroubovaný filtr je pak totiž jediným místem, které se dostane do kontaktu s prachem, špínou, ale také všemi možnými „čističi skla“. Zároveň poskytuje jistou ochranu snímači, který je na UV záření extrémně citlivý. V neposlední řadě je nutno uvést, že je mnohem levnější vyhodit filtr v ceně okolo 300 Kč než celý objektiv. Univerzální použití UV filtru může mít ale také stinné stránky. Zejména levnější kousky bez antireflexní úpravy mohou způsobit nežádoucí odlesky uvnitř objektivu. Často je také používání nadbytečné, neboť řada digitálních přístrojů již má UV ochranu vestavěnou (aniž se tato skutečnost udává v manuálech).

 

Praktické tipy pro fotografování portrétu (1)

Při fotografování portrétu nejde a ni tak o použitou techniku, modelku a už vůbec ne o sexy pózu. Největší roli zde hraje světlo, okolní prostředí, kompozice a to, zda-li umíte ze svého fotoaparátu vyždímat maximum. A právě tomu se budeme věnovat v našem seriálu, ve kterém si ukážeme, jak lze snadno nafotit perfektní portrét. Naučíme se fotit v kvalitním světle, vybrat vhodné prostředí, zajímavě komponovat a nastavit co nejlépe svůj fotoaparát. Nebudou chybět ani tajné tipy a triky, které vám jen tak někdo neprozradí. V dnešním prvním díle si ukážeme, jak nejlépe využít přirozeného světla.

 

4.jpg

5.jpg